Ochutnávka čtenářských strategií a metod kritického myšlení při četbě knížky pro děti

Seminář pro knihovnice/knihovníky, které/kteří plánují čtenářskou lekci k textu či k celé knize pro celou třídu (skupinu).

Úterý 14. března 2017 od 9:30 do 16:30 hod.

Respektujte prosím čas trvání semináře.

KDE: ve velkém sále Krajské vědecké knihovny v Liberci

Lektorka: Nina Rutová

Lektorka Nina Rutová vede dílny Čtením a psaním ke kritickému myšlení, je odbornou konzultantkou pro Čtenářské kluby ... více o letorce

Obsah semináře:

  • V semináři se zaměříme na plánování, které vychází z textu.
  • Seminář je určen pro knihovnice/knihovníky, které/kteří by se chtěli seznámit s metodami, které vedou děti k hlubšímu porozumění literárním textům, i pro ty, které/kteří již metody aktivního čtení ve svých programech pro děti zkoušejí.
  • V průběhu společného čtení budeme předvídat a hledat pro předvídání důkazy, psát do dvojitého zápisníku, číst v páru a číst s otázkami, použijeme metody kritického myšlení (pětilístek, Vennův diagram, T-graf, klíčová slova,…). Ukážeme si, jak lze didakticky využít nejen obsah, ale také formu, jak hledat didaktický potenciál textu pro celou třídu (skupinu).
  • Tytéž aktivity s toutéž knihou můžete pak využít v programu ve své knihovně, ať již jste více či méně pokročilí.
  • V druhé části semináře budeme pracovat s vašimi vlastními texty (knihami), které chcete použít a zatím hledáte, jak na to.

Kapacita semináře: 24 osob

Účastnice/účastníci semináře si s sebou přivezou knihu Ivony Březinové: Lucka Luciperka vydanou Mladou Frontou 2014 (pokud ji mají ve své knihovně) a dále vlastní text nebo knihu (knihy), na jejichž základě by si rády připravily nějaký program pro školy. Pro informaci: Seminář Zlaté čtení v září 2016

 

 

Kontakt

Krajská vědecká knihovna v Liberci

příspěvková organizace

Rumjancevova 1362/1

460 01  Liberec I – Staré Město

tel: 482 412 133, fax: 482 412 122

 

e-mail: library@kvkli.cz

Město LiberecLiberecký kraj