OPERA V KNIHOVNĚ - H. Purcell: Dido a Aeneas

Státní opera Berlín, 2005, 98 min, anglicky s anglickými titulky

V této barokní opeře je zobrazena láska kartaginské královny Dido k trojskému vladaři Aeneovi. Opera je inscenována v moderním tanečním pojetí berlínskou choreografkou Sashou Waltz.

Inscenace si získala uznání kritiky po celé Evropě. Sasha Waltz dosáhla ve své choreografické opeře obdivuhodného splynutí tance, zpěvu a hudby, ve světě opery zcela neobvyklého. Sedm zpěváků, třináct tanečníků, dvacet osm hudebníků a šestnáct sboristů tvoří jednolitou choreografii, v níž jednotliví účinkující ztrácí své původní funkce.

"Zajímá mě především příběh Dido a Aeneas, mýtus o lásce, která se zvrátí v nenávist, vyprávění uprchlíků a vyhnanců o lásce v době války," říká Sasha Waltz o projektu.

Sasha Waltz a její soubor nevytvořily pouhou ilustraci příběhu, jdou mnohem dál, na prvním místě je pro ně choreografická interpretace, přináší do hudebního divadla inovativní prvky a barokní operu přetváří na moderní taneční divadlo. Pro jejich přístup k Purcellově klasice je příznačná jednoduchost, zvědavost a jemná ironie. Od své premiéry v Grand Théâtre de Luxembourg a ve Staatsoper Unter den Linden v Berlíně hostovala opera Dido and Aeneas již ve dvanácti zemích a nadchla publikum od Barcelony až po Lisabon a Tel Aviv. V roce 2009 byla oceněna cenou německé hudební kritiky.  plakát

 

Contact

Liberec Research Library,

příspěvková organizace

Rumjancevova 1362/1, 460 53 Liberec 1

tel: 482 412 133, fax: 482 412 122,

e-mail: library@kvkli.cz

Město LiberecLiberecký kraj